🔵Ponad 80% programistów doświadcza WYPALENIA ZAWODOWEGO!

🔵Temat o którym wie każda firma, ale nie każda na to reaguje.
🔵Zacznijmy od tego, że wypalenie zawodowe to nie jest choroba, tylko reakcja na frustracje lub przewlekły stres. Oczywiście możemy stwierdzić, że takie osoby po prostu potrzebują urlopu. Niestety ten mechanizm tak nie działa, ponieważ urlop nie rozwiązuje problemu wypalenia zawodowego.
Objawy:
🔵Etap I Dysfunkcje psychosomatyczne: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, drażliwość
🔵Etap II Depersonalizacja: obojętność, unikanie kontaktu wzrokowego, spada jakość wykonywanej pracy.
🔵Etap III Praca jest źródłem udręki i cierpienia. Pracownik łatwo wpada w nałogi takie jak alkoholizm bądź inne używki.
🔵W przypadku zespołu wypalenia niezwykle ważna jest odpowiednia praca terapeuty z pacjentem. Duży odsetek pracowników biurowych w trakcie terapii zaznacza nam, iż myśli o zmianie pracy, bo ma już dość i ich autodiagnoza koreluje wokół wewnętrznego sabotażu.
Najczęściej kończy się to w ten sposób, że pracownik ma idealne referencje oraz doświadczenie przy czym rekruterzy są zafascynowani pozyskaniem super pracownika, ale są nieświadomi, że dana osoba jest wypalona zawodowo. Najczęściej taki scenariusz jest odnawiany co kilka miesięcy, ponieważ pracownik nie ma możliwości eliminowania przyczyn wypalenia, tylko szuka nowych doświadczeń w innych firmach. Tutaj niezwykle ważne jest doświadczenie terapeuty, który prawidłowo zdiagnozuje przyczynę wypalenia zawodowego. Przyczyn negatywnych następstw pracy biurowej jest naprawdę bardzo dużo, np. zatarcie granic między życiem prywatnym, a zawodowym, pracoholizm, nieustabilizowane godziny pracy itd. Nieraz bywa, że prosta zmiana pewnych nawyków powoduje odciążenie układu nerwowego.
🔵W najbliższych dniach będziemy prezentować Państwu najczęstsze konsekwencje wypalenia zawodowego na ogólnikowych przykładach naszych doświadczeń z pacjentami.
🔵Niestety problem zespołu wypalenia nabiera coraz większej skali. COVID oraz praca zdalna pogłębiły problem, dlatego nasi terapeuci codziennie dbają o zmianę tych statystyk, aby każdy pracownik był szczęśliwy ze swojej pracy oraz czuł przy tym spełnienie zawodowe.

Bibliografia :
M. Siemiński, A. Nitka-Siemiński, W. M. Nyka, Wybrane problemy kliniczne.